Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania dotycząca działalności gospodarczej. Jest jedną z dostępnych form płacenia podatków od osiąganych przychodów. Jest popularna głównie wśród małych oraz średnich przedsiębiorstw, które w zeznaniu rocznym nie przekroczyły określonego progu przychodów.

Elementem, który w znacznym stopniu wyróżnia tę formę opodatkowania jest fakt, że jest rozliczana na podstawie przychodów, a nie dochodów generowanych przez przedsiębiorstwo. Z tego względu nie ma możliwości odliczenia kosztów ponoszonych w celu uzyskania przychodu. W przypadku większości małych firm nie jest to jednak duża przeszkoda, ponieważ ich koszty nie są zbyt wysokie.

Jakie warunki trzeba spełnić, w celu skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego?

Ten rodzaj opodatkowania jest przeznaczony dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarcza, a także spółek jawnych i cywilnych. Chcąc skorzystać z niego, trzeba osiągnąć odpowiedni poziom przychodów w poprzednim zeznaniu rocznym, nieprzekraczający 250 000 euro.

W celu wyliczenia podatku niezbędna jest ewidencja przychodów, w której ujmowana jest każda sprzedaż dokonywana w ramach prowadzonej działalności.

W jaki sposób przedsiębiorcy rozliczają się z podatku

Osoby decydujące się na ryczałt ewidencjonowany rozliczają się na podstawie jednej z obowiązujących stawek procentowych. Należy pamiętać, że opierają się jedynie na ewidencji przychodów. Określenie, która stawka dotyczy danej firmy zależy od branży w jakiej ona funkcjonuje.

Jakie są zalety ryczałtu ewidencjonowanego?

Do zalet tej formy rozliczania podatków należy z pewnością możliwość korzystania z niskich stawek podatkowych, korzystania z ulg czy opłacania zaliczek co kwartał, zamiast co miesiąc, opierając się jedynie o ewidencję przychodów.

Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatków?

Decydując się na konkretny wybór formy opodatkowania, należy się kierować kryteriami takimi, jak planowane zyski firmy, obciążenia podatkowe czy poniesione koszty. Biorąc je pod uwagę można zdecydować się na system, który będzie najkorzystniejszy dla przedsiębiorstwa.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy przygotowaniu zeznania i wyliczeniu podatków, zachęcamy do kontaktu. Moje biuro rachunkowe, mieszczące się w Wołominie, chętnie udzieli Ci niezbędnego wsparcia.